EMINEM

15. října 2009 v 13:17 | Irish-> |  -Stars
Zdroj: BBarák
UPADL

EMINEM

DO ZAPOMĚNÍ?!

Když Eminem opouštěl scénu, psal se rok '05. Za sebou měl čtyři řadová alba (pokud nebudu počítat Infinite z roku '96). Jeho posledním počinem tehdy byla deska Encore, které se do dnešního dne prodalo víc jak pět milionů kusů. Na albu se tehdy vyrovnával se svým alter-egem, s depresemi a o konci jeho kariéry nám napověděla poslední píseň "Encore/Curtains Down", kde se Eminem zastřelí, čímž pomyslně zabije své alter-ego. I přesto, fanoušci tužili, že je Encore odlehčená záležitost, a že po ní už nemusí přijít nic dalšího, všichni, kteří ho do té doby poslouchali, měli dojem, že byli Eminemem určitým způsobem vychováni. Vychování co do pochopení rapové kultury jako takové. Rap v Eminemově podání otevíral dveře novému stylu "spratkovství", jež se před Shadym nevyskytovalo, a které s Shadym docela zaniklo. Eminem za šest let svého působení (opět nepočítám desku Infinite) vychoval velký počet vyznavačů jeho rapu a vyznavačů rapu celkově. To, jak byl vlivný, nedokazují jen klipy na MTV. Desky The Marshall Mathers LP se prodalo 19 milionů kusů. Abychom se k tomuto počtu dostali v České republice, musel by si jeho album koupit každý občan skoro 2x. Nemůže být tedy divu, že dost lidí na Slim Shadyho z pocitu křivdy zanevřelo, někteří na něj zapoměli zcela a byli i tací, kteří se k němu dostaly skrz pop a Eminem pro ně byl jediným rapperem, kterého snesli. Takových bylo mnoho.

NÁVRAT:
..........Teď se Eminem vrátil. Pět let po vydání Encore je zpátky se stejnými triky jako před lety. Klip "We Made You" je vystaven na stejných základech jako "Just Lose It" (Encore), "Without Me" (Eminem Show) nebo jako "The Real Slim Shady" (The Marshall Maters LP). Opakuje se nám stejný scénář jako při vydání každé jeho desky. Máme tu stejný koncept, který se prolíná celým počinem tentokrátje to jeho schizoidní "já" závislé na prášcích a s těžkou sadistickou úchylkou. Dostali jsme to, cojsme do něj dostávali pořád. Vše je při starém, kromě jednoho: bude nám to opět stačit?

KDE JSI BYL?
..........Na novém albu Eminem říká, že neví, kde byl posledních pět let, ale ví, že je zpátky. Jako by se nechumelilo. Důvodů jeho abscence je několik, a všechny jsou spekulativní - může to být závislost na prášcích na spaní (léebna v roce '05), nebo v tom může hrát roli smrt jeho kamaráda Proofa z D12. Nevypadá to však, že by několikaletá nečinnost Eminemovi vadila. Slim Shady na své poslední desce tento pocit nemá, tak proč by ho měli mít jeho posluchači?

ZMĚNILO SE NĚCO?
..........Pět let mimo hru není zanetbatelná doba. Za pět let se toho v rapu stalo mnoho. Sbad ještě víc než za 5 let, co byl Marshall na výsluní. V roce '05 vydal The Game album The Documentary a nakopl skomírající wet-coast. New York začal prožívat nový boom v podobě rapperů jako Juelz Santana (What The Game's Been Missing!) a Jim Jonas, na jihu umřel crunk, aby se znova narodil v podobě, kterou představovaly nové desky Three 6 Mafia (vydané do roku '05). Jih se stal natolik populární, Three 6 Mafia dostala Oscara za píseň do filmu Hustle & Flow. T.I. začal po roce '05 prodávat 2x tolik, co prodával doposud. Chamillionaire, Paul Wall nebo Mike Jones se stali hlasem jižanského rapu. Za Eminema neexistoval Rick Ross, DJ Khaled, neexistovalo album The Carter III a Graduation. A to ani nemluvě o celém "HipHop is dead" movementu, talk-box revivalu a proobamovské rapové kampani.
..........A do toho všeho (v některých případech i po tom všem) vstupuje na scénu Eminem se stejným konceptem jako před pěti lety. Z tohohle pohledu je situace trochu jiná. Otázku, zda je Relapse dobrým albem či nikoliv pohlcuje naprosto jiná, palčivější otázka: pro koho je tato dneska určena? Jaká je jeho cílová skupina? A kdo jsme my pro Eminema po pěti letech?

DVĚ SKUPINY:
..........Když vyšlo Encore, měl Slim Shady vychovány dvě velké skupiny lidí. Lidé, kteří s Eminemem rostli a skrze jeho hudbu se dostávali k rapu, a ti, pro něž byl Eminem ryzím popem, který tehdy milovali. O pět let později je dost složité určit, do jakých míst se tyto cílové skupiny teenagerů a "rádiomilů" rozutekly. Ale vznikla propast. Propast mezi Marshallem a jeho fanoušky. Ti, kteří byli mladí, když Eminem vydával jako na běžícím páse a byl všude vidět, z toho mohli za pár let vyrůst, a dost jich také vyrostlo. Eminemánie pominula rok po vydání Encore, proto se ani není čemu divit. Budou k němu tito fans schovívaví a přijmou ho po pěti letech stejně, jako by to udělali pět let zpátky? Po tolika změnách v hiphopu to tak být nemusí. Eminem se může zkrátka stát nechtěným produktem, který měl zůstat v minulosti.
..........Druhá skupina takzvaných popíčkářů bude o Eminema projevovat zájem minimální. V roce '04 byl Marshall Mathers trendem pro svoje drzé hlášky a skandály. Kdo se z showbusinessu vytratí, jako by nebyl. Pozornost upadá, zájem se ztrácí do takové míry, aždotyčný upadne do naprostého nezájmu médií a lidí vůbec. Slim Shady je toho ukázkovým příkladem. Existuje snad moc racionálních důvodů, proč by obrovská masa, která si kupovala Encore, měla poslouchat chlapa, který ve svých šestnácti letech opět paroduje Elvise Presleyho? Dav to nepotřebuje. Venku jsou úplně jiné trendy, což má opět silnou návaznost na změnu hudby za posledních pět let.
..........Je tu ale ještě jedna skupina, která o existenci aury, která ze Slim Shadyho na začátku nového milénia sálala, ani neví. Mládež, která začala hiphop poslouchat po Encore, se bude těžko pídit po tom, jaké to bylo prožívat Eminema v roce '01, i když si jeho album dnes poslechne. Je otázka, zda se k němu budou schopni prokousat a pochopit, kdo Eminem je. Nebo si ho pustí jako další album z mnoha, který vyšla koncem května roku '09.
..........Slim Shady možná ztratil svoje fanoušky. Třeba byl jeho rap příhodný pro období '99 - '05. Je tu však i druhá možnost - nadčasovost jeho projevu. Nenucenost a zábava, kterou do každého ze svých alb vkládá. Právě tyto charakteristiky dokážou přivést jeho true fans zpátky do eminemovské éry. A popoví přeběhlíci si zase budou pouštět parodii na Elvise Presleyho. A mládeš, po poslechu celé jeho diskografie, zpětně pochopí, proč je Eminem natolik ceněn a přidají se ke stádu, které si pujde koupit Relapse. Zatím to však vypadá, že se k Eminemově rapu budeme pomalu prokousávat. Opět.

CELÝ JSEM TO PŘEPISOVALA JÁ TAK KDYŽTAK UVĚĎTE ZDRO DÍK :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

...^^...

click

Komentáře

1 The Bo The Bo | 15. října 2009 v 14:09 | Reagovat

:D :D ....
Eminem :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama